icon
icon
icon
icon
icon

BADEM : Türkiye'de bademin ve bademciliğin tek adresi...

 
BADEMİN FAYDALARI NEDİR ?

Badem üzerine yapılan pek çok araştırma vardır bu araştırmalar neticesin bademin kesin olarak kanıtlanmış; sindirim sistemi, cilt ve saç bakımı, sinir sistemi, kas-kemik sitemi ve kanserlere karşı onlarca faydası tespit edilmiştir. Şimdi genel hatlarıyla bademin faydalarını sıralayalım.

1- Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, badem insanlar için hiçbir yan tesiri olmayan bir ilaç özelliğindedir.
2-Badem içerisinde bulunan antioksidan maddeler sebebiyle kanseri önleyici, hücreleri yenileyici özelliğe sahiptir.
3-Badem içerisindeki tekli doymamış yağlar sebebiyle kötü kolesterolü düşürücü, iyi kolesterolü yükseltici özelliktedir.
4-Badem içerisinde fitokimyasallar (sterol ve saponin) bulunduğundan kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır.
5-Badem bitkisel proteince zengin olduğundan hayvansal proteinlere göre kandaki yağ seviyesine olumlu etkide bulunmaktadır.
6- Bakır, demir, çinko, kalsiyum, potasyum, karbonhidratlar, doğmamış yağ asitleri, omega-3 ve daha pek çok vitamin ve minerali bünyesinde barındırır.
7- Badem, içerisindeki faydalı yağ asitleriyle tam bir kalp-damar dostudur ve kalp krizlerini yarı yarıya azaltır. Kandaki kolesterol seviyesini ve tansiyonu düzenler.
8- Badem, iyi bir sinir yatıştırıcıdır, Zihin yorgunluğunu alıp götürür ve hafızayı kuvvetlendirir.
9- Badem, sindirim sistemi dostudur; kabızlığı giderir, mesane-böbrek-idrar yolu ve bağırsak enfeksiyonlarında(iltihaplarında) çok etkilidir, basur(hemeroid) tedavisinde başarılıdır.
10- Badem, doğum yapmış kadınların hem sütünü hem de sütlerinin kalitesini arttırır.
11-Badem, Cinsel bölgelerde oluşan iltihapları azaltır.
12- Badem, nefes açar kuru öksürüğü söker.
13- Badem, cinsel gücü ve sperm kalitesini artırır.
14- Badem, baş ağrılarına, böbrek ağrılarına ve kas ağrılarına iyi gelir.
15- Badem, ara öğünlerde yemekle birlikte tüketilirse; vücuttaki insülin seviyesini dengeler bu yönüyle şeker hastaları için çok faydalıdır.
16- Badem, hamilelerin yorgunluğunu alıp onları daha zinde yapar.
17- Badem, rejim yapanlar için bulunmaz bir nimettir; hem tok tutar dem de vücudun ihtiyacı olan enerjiyi kolaylıkla verir.
18-Vitamin mineral için iyi bir kaynaktır:Yeterli miktarda karbonhidrat, doymamış yağ, lif, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, çinko, A, B, C ve E vitamini bulunur. Yarım çay bardağı badem günlük manganez ihtiyacının yüzde 45’ini, bakır ihtiyacının yüzde 20’sini karşılar.
19-Bağışıklık sistemini güçlendirir:Badem iyi bir antioksidan olan, immün sistemi destekleyen E vitaminin ve manganezin iyi bir kaynağıdır. Badem ayrıca magnezyum, bakır, riboflavin (B2) ve fosforun da iyi kaynaklarındandır.
20-Kilo vermeye yardımcıdır:İçeriğinde bulunan yağlar kilo vermeyi kolaylaştırır ve tok tutar, ara öğünlerde 10-15 adet badem tüketilebilir. İspanya’da yapılan, Obesity dergisinde yayımlanan, 28 ay süren ve 8865 yetişkin erkek ve kadın üzerinde uygulanan bir çalışmada, haftada en az iki kez badem tüketen kişiler hiç tüketmeyenlere göre yüzde 31 daha fazla kilo kaybetmiştir.
21-Safra taşlarının oluşumunu önler:Nurses Health Study’de (hemşirelerin sağlık çalışması) 20 yıl boyunca yaklaşık 80 bin kadının diyetleriyle ilgili toplanan verilerde, haftada 28 gram badem, fıstık veya fıstık ezmesi tüketmenin, safra taşlarının oluşma riskini yüzde 25 oranında azalttığı saptanmıştır.