icon
icon
icon
icon
icon

BADEM : Türkiye'de bademin ve bademciliğin tek adresi...

 
NİÇİN BADEM YETİŞTİRİCİLİĞİ ?
1- Badem her türlü toprak türüne uyum sağlayabilen en dayanıklı bitkilerdendir. Badem taşlı ,çakıllı, bitki besin maddesince zayıf topraklarda bile rahatlıkla yetiştirilebilir.Yani toprak isteği yönünden seçici değildir. Bu demek değildir ki badem iyi toprakta gelişmez. Bilakis zengin toprakta çok daha iyi gelişir.

2- Badem az bakım ve az masrafla yetişebilen bir bitkidir. İlaçlama ve gübreleme masrafı minimum seviyededir.

3- Badem kazık köklü bir bitki olduğu için hem kuraklığa dayanıklı hem de narin bir bitki olmadığından yetiştirilmesinde fazla ustalık gerektirmeyen bir bitkidir.

4- Erken meyveye yatar. Gençlik kısırlığı 2-3 yıl olup 4.yıldan itibaren ekonomik anlamda verime yatar.

5- Diğer meyve türlerine göre hastalık ve zararlılara dayanıklıdır. Nemin çok az olduğu Güneydoğu bölgesinde hastalıklar minimum düzeydedir.

6- Pazarda hiçbir meyvenin olmadığı dönemde ”çağla badem” olarak değerlendirilebilir. Erken satılabilir. Nisan ayında çağla olarak satılabilir. İki çeşit pazarlanması vardır.

7- Ülkemizde Karadenizin kıyı kesimleri ve Anadolunun yüksek kesimleri hariç diğer tüm bölgelerimizde rahatlıkla yetiştirilebilir. Soğuklama ihtiyacı 90-400 saat arasında değişmektedir. Bu nedenle kıyı kesimlerde bile rahatlıkla yetiştirilebilir.

8- İlkbahar geç donlarının görüldüğü yerlerde özellikle geç çiçeklenen çeşitlerle modern kapama bahçeler kurulduğunda üretici gelirinde önemli artışlar olur.

9- Ağaçlandırma konularında şerit ağaçlandırmasında ve erozyonla kontrol amaçlı yapılan çalışmalarda en ideal meyve bademdir.

10- Yapısında reçine olmaması yangına karşı büyük bir avantajdır.

11- Her 5 dekar alan için 1 kovan arı konularak meyve üretiminin yanı sıra bal üretimi de yapılabilmektedir.

12- Hububatta süne zararlısına karşı biyolojik mücadelede çok önemlidir. Süne(kımıl) yumurtalarıyla beslenen paraziti beslediğinden, süneyle mücadelede ilaçlamaya gerek kalmadan çevreci bir şekilde mücadele imkanı sağlar.

13- Muhafazası yani depolanması kolaydır.

14- Badem, protein ve karbonhidratça zengin olup bolca fosfor (P) ve kalsiyum (Ca) mineralleri içerir.

15- Güneydoğu Anadolu bölgesinin toprakları yüksek kireçlidir. Yüksek kirece en dayanıklı bitki bademdir.

16- Güneydoğu iklimi hem çok sıcaktır hem de yağışı azdır. Bu koşullara en dayanıklı bitki bademdir.

17- Antep fıstığına alternatif bir bitkidir.

18- Kabukları hem yakacak olarak hem de mobilyacılıkta değerlendirilebilir. 10 dönümlük bir arazide çıkan kabuklar, bir ailenin tüm yakacağını karşılar. Hem ucuz(bedava) hem de çevreci bir yakıttır.

19- Beslenme yönüyle çok önemli bir besin maddesidir.

20- Bölgemizde yetişen en lezzetli yiyecektir.

21- Dalları diğer çoğu meyveye göre daha sağlamdır. Özellikle kayısıya göre. Hasat zamanında hem bitki az zarar görür hem de daha az
kazaya sebep olur.

22- Dikim sırasında fidanların tutma yüzdesi, diğer meyvelere göre daha iyidir. Aşırı sıcak ve aşırı soğuk aylar haricinde her zaman dikilebilir.

23- Ağaçlar arasında en erken çiçek açtığından, baharın habercisidir.

24- Ülkemizde tüketilen badem meyvelerinin asgari %25’i ithaldir. Sadece bu nedenden dolayı bile badem ekmek gerekir. Petrolü, silahları, teknolojiyi üretemeyip, ithal etmek zorundaysak, bari tükettiğimiz tarım ürünlerini ithal etmeyelim.

25- Badem bahçesi tesisi az zahmet isteyen bir iştir.

26- Pazarlaması kolay ve pazarlama sorunu olmayan bir üründür.

27- Fiyat olarak daima üreticinin yüzünü güldürmüştür.

28- Ömrü uzun olan bir ağaçtır.(Bodur erken verime yatsa da ömürleri kısadır.

29- Devlet tarafından özel ağaçlandırmalarda badem fidanı kullanımına teşvik vardır.

30- Pahalı bir meyve olması yönüyle çok ekonomiktir. Verim çağındaki bir ağaçtan (8-10 yaş) 8-10 kg/ağaç iç meyve almak mümkündür.

31- Verimi iyidir. Tarım Bakanlığı verilerine göre bademin 10. yıldaki dekara başına verimi zeytinden, Antep Fıstığından, cevizden ve kestaneden çok daha iyidir.

32- İşçiliği en az olan bitkilerden biridir badem. Fazla bakım gerektirmediğinden, özellikle hasat döneminde dahi iş yoğunluğu fazla yoktur. Çünkü ürünü dibine düşse de bozulmayacağından çok toleranslıdır. İşlerinin büyük çoğunluğu makine ile yapılabilir. Bu tür makinelerin çoğu henüz ülkemizde yoktur ama günümüz global çağında getirtilmesi veya gelmeleri uzun zaman almayacaktır.